Content feed Comments Feed

WA Screen Awards Special on WTV Channel 44

Posted by ken On April - 5 - 2011


Jill Perryman awarded.jpg
Lotterywest Award for Outstanding Contribution to the Industry – Jill Perryman


See the glamour of the red carpet, the drama of the awards ceremony, the joy of the winners and the buzz of the party!

WTV has put together a half-hour special capturing the highlights of the 2011 WASA’s. It was great night for the screen industry to celebrate the achievements of the past year by emerging and professional filmmakers. The program features interviews with nominees and recipients, industry identities and the Minister for Culture and the Arts, the Honourable John Day.

The special will be broadcast on WTV, Channel 44 on Wednesday April 6th at 8.30pm and repeated on Saturday April 9th at 5.00pm. Tell your friends of Facebook and if you Twitter, tweet!

The broadcast is proudly sponsored by ScreenWest and supported by Central Institute of Technology, Curtin University, Murdoch University, The WA Screen Academy and the University of Notre Dame.


Diana Warnock and Damien Spiccia.jpg
Diana Warnock and Damien Spiccia – Winner of the Bill Warnock Award



24TH WA SCREEN AWARDS – WINNERS

20th March 2011


Held at the Octagon Theatre. To a near capacity audience host, Russell Woolf led proceedings for the third year in a row.

Here are the winners:

The Bendigo Bank Young Filmmaker of the Year
Mat de Koning

Early Career:

The Central Institute of Technology Award for Best Film
Bystander
Keir Wilkins

The University of Notre Dame Award for Best Director
Burleigh Smith
Then She Was Gone

The Coopers Award for Best Actor
Wayne Davies
Good Pretender

The MadFish Award for Best Actress
Olivia DeJonge
Good Pretender

The Central Institute of Technology Award for Best Tertiary Film
Still Take You Home
Emilia Jolakoska

The Curtin University People’s Choice Award
Betrand the Terrible

Best Short Animation
Chat Noir
Kate Beverley

Best Cinematography
Antony Webb
The Billabong

Best Original Music
Jonathan Warwick
The Long Road Home

Best Production Design
Louise Brady
The Luger Story

Best Sound
Adrian Jolly
Family Tree

Best Editing
Antony Webb
The Dinner Meeting

The Murdoch University Award for Best Secondary Film
The Crossroad
Clayton Orgles & Karina Brown

Best Screenplay
Mike Hoath & Maziar Lahooti
Good Pretender

Best Documentary
Pain is Temporary, Pride is Forever
Joshua Lee

The RTRFM Award for Best Music Video
Ticky Ticky Boom
Erika Jellis, Bridget Turner & Ben Young

Industry Awards:

Bill Warnock Award
Beyond The Pale
Damien Spiccia

Lotterywest Award for Outstanding Achievement in Drama
Little Sparrows
Bolderpictures

Lotterywest Award for Outstanding Achievement in Factual Production
Kuru: The Science & The Sorcery
Siamese

Lotterywest Award for Outstanding Achievement by a Practitioner
Ric Curtin

Lotterywest Award for Outstanding Contribution to the Industry
Jill Perryman

Leave a Reply


Warning: Unknown: open(/home/content/65/3837765/tmp/sess_n2ht4u41qcu2m7gmujl2qp6rk4, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0